Slipper betala för påkört vildsvin
Den kvinna som tidigare ålades att betala 8 400 kronor i böter efter att hon kört på ett vildsvin och dröjt med att anmäla olyckan, slipper nu betalningskravet. Detta sedan åklagaren plötsligt lagt ner ärendet.
Det var i juli i år som kvinnan körde på vildsvinet i närheten av Bjärka Säby, Östergötland. Hon försökte direkt komma i kontakt med polisen, men försöket misslyckades. Senare samma kväll gjorde hon ett nytt försök, men hamnade då i en 45 minuters telefonkö. Kvinnan valde då att gå och lägga sig istället.
Ringde dagen efter
Dagen efter kontaktade hon polisen och anmälde olyckan. Kvinnan fick då snart klart för sig att hon var misstänkt för att inte ha anmält viltolyckan i tid, något man enlig lag är skyldig att göra.
Nyligen fick hon ett strafföreläggande från åklagaren där det framgick att hon skulle tvingas betala 40 dagsböter på sammanlagt 8 400 kronor.
Tog ny vändning
Nu har ärendet tagit en ny vändning och kvinnan kan istället riva böteslappen. Åklagaren förklarar för Corren att kvinnan skickat in ett bestridande av strafföreläggandet och att en ny prövning därför gjordes. Åklagaren kom nu fram till att det inte går att styrka brott och att man därför inte kunde förvänta sig en fällande dom.
Åklagaren poängterar dock att hon fortfarande anser att kvinnan gjorde fel som inte kontaktade polisen snabbare.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.









