Samer dödshotas på grund av vargjakt

Flera dödshot har riktats mot samer och länsstyrelsens personal efter att Naturvårdsverket fattat beslut om skyddsjakt på vargparet i Junsele.

 

”Krossa den samiska renägarmaffian”, ”rädda en varg – skjut en same”. Sådana dödshot riktas mot vargjägarna, liksom uppmaningar att skjuta ned den helikopter som används vid vargjakten.

En av platserna där dödshot förekommit är Svenska Rovdjursföreningens facebooksida. Ann Dahlérus, generalsekreterare i föreningen säger till SVT Västerbottensnytt att de som hotar är förvirrade personer och hon tar avstånd från hoten.

Samerna i de berörda samebyarna vägrar uttala sig på grund av den infekterade debatten.

Det hjälper inte att själva jakten utförs av fältarbetare på länstyrelsen. Folk uppfattar det som att samerna är orsaken till Naturvårdsverkets och länsstyrelsens skyddsjakt, och det räcker tydligen för att rikta hot mot enskilda, säger Jenny Wik Karlsson, förbundsjurist på Svenska Samernas Riksförbund, till SVT.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev