Riksdagsman ger stöd åt Sörsjöborna
Boende i byn Sörsjön i Dalarna har under lång tid protesterat mot närgånga vargar i Fulufjällsreviret. Nu får de stöd av riksdagsman Hans Unander (S) från Malung.
Vargflocken, som har sitt revir mitt i byn bland befolkningen, har skapat enorma problem för de boende i byn. Vargflocken bör halveras, säger Hans Unander till Dalarnas-Tidningar.
I flera månader har vargarna i Sörsjön skapat stora problem. Bland annat har de dödat 45 får och två jakthundar och vargarna uppträder regelmässigt inne i byn.
Så sent som den 20 november sade länsstyrelsen nej till sammanlagt fem ansökningar om skyddsjakt på vargar ur Fulufjällsreviret. Länsstyrelsen menade då bland annat att den sammanställda skadebilden visar att dessa vargar gör den skada man kan förvänta i ett vargrevir.
Protestaktion
I en tidigare protestaktion var i princip hela befolkningen i Sörsjön i en namninsamling överens om att vargarna kring byn skulle skjutas bort. Nyligen har en anonym brevskrivare via e-post bett statsministern Fredrik Reinfeldt om hjälp i vargfrågan och Sörsjöborna får nu medhåll av riksdagsman Hans Unander.
Jag är helt på det klara med att någonting radikalt måste göras åt vargflocken i Sörsjön. Det kan inte vara meningen att boende i Sörsjön ska behöva leva under de förhållanden som nu råder och som gör att många inte ens vågar gå ute på grund av vargarna som finns alldeles inpå stugknutarna, säger Hans Unander, till Dalarnas-Tidningar.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.








