”Regeringen måste möjliggöra skyddsjakten”
– Det sägs att regeringen är överens om möjligheten till skyddsjakt på varg, till detta krävs dock att man ger en stark signal om att den ska vara genomförbar.
Det säger Magnus Oscarsson, Kristdemokraternas gruppledare i miljö- och jordbruksutskottet, i ett pressmeddelande.
Magnus Oscarsson (KD) efterlyser tydliga signaler om kostnadstäckningen för skyddsjakt.
– Idag finns inget ska-krav till länsstyrelserna om att dessa ska bekosta skyddsjaktprocessen istället för den sökande. Det finns därför länsstyrelser som omöjliggör skyddsjaktansökan genom att låta den sökande böra alla kostnader själv. Länsstyrelser är dessutom lika revirinriktade som vargen med snåla direktiv till jaktlagen för tilldelning av jaktområden. Vår förra regering var väldigt tydlig i sina rekommendationer till länsstyrelserna, men vad vill den nya?
– Rovdjurstrycket från varg som river fårbesättningar är fruktansvärt akut. Skyddsstängsel har visat sig otillräckliga och djurhållarna misströstar om möjligheterna att bedriva sin näring. Nu förstår vi att regeringen inte vet hur de vill ha det med licensjakten samtidigt som skyddsjakten är behäftad med problem. Om regeringen stoppar licensjakten kommer rovdjurstrycket fortsätta intensifieras, då måste rutinerna för skyddsjakten förbättras.
– Fåraveln i Sverige gör en otrolig insats och garanterar den biologiska mångfald som präglar den öppna landskapsbilden. De här ekotjänsterna måste främjas och fredas. Rovdjurskostnaderna ska till fullo bäras av staten, avslutar Magnus Oscarsson pressmeddelandet.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.









