Lodjursinventering på söndag i Gävle-Dala

Länsstyrelserna och Jägareförbundet planerar att genomföra en lodjursinventering nu på söndag i stora delar av Dalarna och Gävleborg.
Även vargspår och eventuella spår av järv kommer att dokumenteras.

I Dalarna ska hela södra delen av länet inventeras, upp till Rättvik, Mora och Orsa kommuner. I den västligaste delen av länet försvåras dock inventeringen kraftigt av Svenska Rallyt som ska köras i området.

I Hälsingland ska Söderhamns kommun inventeras. I Gästrikland ska samtliga kommuner inventeras, förutom Ockelbo. Väderprognosen visar snöfall fram till fredag. Håller prognosen blir spårningsförhållandena perfekta på söndagen.

Vi hoppas på det. Det skulle vara väldigt bra om vi kunde göra en riktig inventering i de här områdena för att få en bättre bild av lodjursstammen, säger Tomas Bernelind, rovdjurshandläggare i Gävleborg, som samtidigt medger att fjolårets lodjurinventering var mycket bristfällig i länet.

 

Förhoppningsfullt i Dalarna

Hans Johansson, jaktvårdskonsulent i Dalarna, är den som håller ihop inventeringen. Även han hoppas att spårningarna ska ge en bra bild över Dalarnas lodjursstam. Där hittade länsstyrelsen blott tolv föryngringar av lodjur förra vintern, och det är en siffra som sannolikt inte alls spelar lodjursstammens verkliga storlek.

Glädjande är att samtliga berörda kretsar, utom möjligen en, har lovat att ställa upp och inventera, säger Hans Johansson.

 

42 olika inventeringsrutor

Inventeringen går till så att länen delas in i 42 rutor om en kvadratmil vardera. Det finns en inventeringsansvarig för varje område, som på söndagen ensam eller med hjälp av andra ska söka efter spår av lodjur, varg och järv.

De ska sedan dokumentera eventuella spår och rapportera dem till en sambandscentral belägen på Jägareförbundets kontor i Falun. Sedan skickas särskilt utbildade spårare ut för att kvalitetsäkra rovdjurspåren.

Alla som ser spår efter stora rovdjur i inventeringsområdet kan ringa in sina rapporter till oss. För oss jägare är den väldigt viktigt att vi kan utföra så bra inventeringar som möjligt, inte minst om vi ska kunna få vettiga tilldelningar i kommande jakter på lodjur, säger Hans Johansson.

Fotnot. Hittar du spår efter lodjur, varg eller järv i samband med söndagens inventering kan du ringa och rapportera detta på telefon 023-185 41 eller 023-181 28.   

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev