Länsordförande vill att rapporteringssystemet ses över
Efter en misstänkt överskjutning av varg i Örebro län menar Tomas Andersson, Jägareförbundets ordförande i länet, att man måste se över rapporteringsystemet.
Eftersom Jägareförbundet i nuläget inte känner till alla detaljer kring den misstänkta överskjutningen väljer Tomas Andersson att vara sparsam i sina kommentarer kring vargjakten i Hasselforsreviret.
Vargjakten har betytt mycket för acceptansen för rovdjurspolitiken och för vargen. Olyckligtvis har två vargar skjutits i Örebro län under dagen, trots att bara en fanns kvar på licensen. Men vad jag förstått har jägarna följt regelverket.
Han efterlyser ett bättre rapporteringssystem för att förhindra överskjutningar.
Vill man garantera att inga överskjutningar sker får man se över systemet, vilket är en fråga för Naturvårdsverket. Kanske ett SMS-system som är under utveckling hos Jägareförbundet Värmland är en användbar modell.
Vargpasset
Länsordföranden menar också att det kan komma att krävas nya utbildningar inför kommande vargjakter.
Jägareförbundet diskuterar om ett vargpass kan bidra till ett bättre skytte. Förbundet införde ett björnpass som förbättrade träffsäkerheten i björnjakten. Vi måste komma ihåg att detta är den första vargjakten på 50 år och vi ska samlas och utvärdera jakten och vad som kan åtgärdas till nästa år, säger Tomas Andersson.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.








