”Kilsbergsvargen” närmar sig Värmland
Den vargtik som sattes ut i Kilsbergen i Örebro län den 21 mars befinner sig i trakterna av Elverum i Norge, knappt fyra mil från svenska gränsen.
Tiken vandrar ut och in i den norska ulvezonen (ett begränsat område där varg får finnas i landet) och befinner sig just nu alltså i Elverum.
Ett tag kortade hon ner vandringarna och då trodde vi att tiken höll på att etablera revir. Men nu går hon långa sträckor igen, säger Fredrik Wilde, rovdjursansvarig på länsstyrelsen i Örebro län.
På senare tid har vargtiken närmat sig svenska gränsen och Nordvärmland. Om hon bestämmer sig att vandra i ostlig riktning är den så kallat genetiskt viktiga vargen i Sverige inom ett dygn.
Den här tiken hade ju vandrat långt redan innan hon sövdes och flyttades. Kanske är det så att vargar som redan vandrat fortsätter att vandra långa sträckor innan de hittar ett område där de blir kvar, funderar Fredrik Wilde.
Det är fortfranade oklart vad som händer om vargtiken skulle etablera revir i Norge men utanför ulvezonen.
Jag vet inte vad som i så fall kommer att hända. Men jag vet däremot att norska myndigheter inte vill ha varg utanför ulvezonen och att därför kan bli tal om att flytta vargtik till Sverige igen, säger Fredrik Wilde.
Vargen var på torsdagen i närheten av Elverum
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.