Ingen stöld bakom försvunnen älgstek

Det var inte stöld när en bil stannande och tog med sig ett älgben vid en trafikolycka längs E22 i Brömsebro.

I stället gick älgens ena ben av i samband med kollisionen och hamnade inne i bilens passagerarsäte, som totalförstördes av allt blod. När en jägare kom fram till olyckplatsen skrek den kvinnliga bilisten att han skulle ta ut älgbenet ur bilen. Något som jägaren då gjorde.

Jag känner mig förnedrad, precis som om jag skulle ha stulit delar av ett älgkadaver efter att ha varit med om en olycka som totalförstörde min bil, säger kvinnan som körde på älgen till Blekinge Läns Tidning.

Älgkadavret fick en stund ligga kvar utan ben och det rapporterades över hela landet om en smitning där en älgstek var stulen.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev