Inga utsläppta vargvalpar i Värmland?

Det finns ingen lämplig plats för utsättning av vargvalpar. Det slog länets viltförvaltningsdelegation fast på onsdagen.

Länsstyrelsen står fast vid sitt tidigare remissvar, säger landshövding Eva Eriksson, i ett pressmeddelande.

I remissvaret framgår att det just nu inte finns förutsättningar att placera ut vargvalpar i länet eftersom de två viktigaste kriterierna inte är uppfyllda, nämligen:

Det finns inte några vargtikar med fungerande GPS-sändare i länet.

Närheten till Norge gör att inflyttade djur riskerar att vandra in i Norge där överlevnaden inte kan säkerställas.

Kraftigt ökad vargstam
Länsstyrelsens inventering visar att vargstammen har ökat mycket kraftigt 2010. Det kan medföra att en mer omfattande jakt krävs under 2011 för att infria riksdagens mål på högst 210 vargindivider i landet, samtidigt som det ska finnas 20 föryngringar.

Inför kommande vargjakt behövs nya metoder för inventering så att beslutsunderlaget blir mer rättvisande, anser länsstyrelsen.

Lodjursjakt
Beslut om lodjursjakten väntas från Naturvårdverket 15 februari. Eftersom vare sig den nationella eller mellansvenska miniminivån för antalet lodjursfamiljer har uppnåtts kommer inte länen att själva få besluta om licensjakt på lodjur i år.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev