Hittade 5000 år gammal älg
En 5000 år gammal hällmålning föreställande en älg hittades i början av augusti på Dusnäsberget utanför Stugun i Jämtland, rapporterar Östersunds-Posten.
Arkeologen David Loeffler och hans sambo Eiwor Granberg berättar för ÖP om upptäckten, som gjordes när paret var ute för att inspektera en fäbodstig på Dusnäsberget. David jobbar på Skogsstyrelsen och besiktar tips om lämningar som kom fram under projektet Skog och historia, berättar han för ÖP.
Paret gick på en i stort sett obefintlig fäbodstig, som enligt Loeffler var förstörd av skogsbruket. En bit ovanför den obefintliga stigen upptäckte de några hällar och beslutade sig för att gå dit istället för att irra omkring på hygget.
Vi beslöt oss för att gå och leta hällmålningar. Det var mest på skämt. Och så hittade vi en. Det var både lite tur och skicklighet, säger David Loeffler till ÖP.
Hällmålningen påträffades nämligen i typisk miljö: Högt upp och med fin utsikt. Experter från Jamtli, Jämtlands läns museum, bekräftade senare att det rörde sig om en hällmålning från stenåldern. Målningen föreställer en älg och evenutellt en människa som står ovanför älgen och är cirka 5000 år gammal.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.









