Här kan vargvaplar sättas ut i Gävleborg

Vargreviren i Korsån och Sjösveden är bäst lämpade reviren i Gävleborg för att sätta in vargvalpar. Det har länets viltförvaltningsdelegation beslutat.

Beslutet innebär inte att vargvalpar kommer att flyttas till dessa revir, utan endast att regeringen får in ett underlag inför ett kommande nationellt beslut. Beslutet gäller under förutsättningen att frågan om kompensationsåtgärder och hur skyddsvärda individer ska behandlas förtydligas.

För att inte hamna i buffertzonen mot renskötselområdet och i ett område med högt samlat rovdjurstryck, så har Gävleborg valt att föreslå Sjösvedenreviret och Korsåreviret. Om detta revir är lämpligast på en nationell nivå blir en senare fråga, det här är bara ett första steg för regeringen att få in ett underlag, säger rovdjurshandläggare Sara Hommen i ett pressmeddelande.

Det föreslagna Korsåreviret ligger på gränsen mellan Dalarna och Gävleborg och delas därmed mellan länen. Länsstyrelsen i Dalarna är införstådda med förslaget, men har själva inte valt detta revir.

Beslutet gäller endast för 2011 eftersom förutsättningarna för nästa år kan förändras.

 

Nej till ännu en Galvenvarg

Viltförvaltningsdelegationen behandlade också en från Naturvårdsverket om att ta emot en varg som verket överväger att flytta från Norrbotten. Samma fråga har riktats till samtliga länsstyrelser i det mellersta rovdjursförvaltningsområdet.

Länsstyrelsen Gävleborg med dess viltförvaltningsdelegation menar att det är länsstyrelsens uppdrag att bidra till att genomföra regeringens rovdjurspolitik. Samtidigt vill man göra Naturvårdsverket uppmärksam på varför en flytt till Gävleborg är mindre lämplig. Detta eftersom länet redan i dag har två vargrevir med samma genetiska bakgrund som den aktuella vargen, Galvenreviret.

Det finns dessutom en risk för att den påbörjade förankringsprocessen för att förstärka vargstammen genetiskt genom flytt och utplacering av varg kan påverkas negativt vid ett snabbt beslut att redan nu flytta in en vuxen individ, anser viltförvaltningsdelegationen. 

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev