Här kan vargvalpar sättas ut i Värmland

Vargvalpar från djurparker kan komma att sättas ut i reviren Gåsborn och Skugghöjden i östra respektive västra Värmland.
Inom kort ska alfatikarna i reviren därför förses med sändare.

 

Regeringen har ålagt Mellansveriges länsstyrelser att ta fram två vargrevir vardera där djurparksvargvalpar kan komma att placeras ut för att stärka vargstammen genetiskt.  

Det är svårt för oss att peka ut lämpliga områden eftersom länet redan har flest vargar i landet. Vi har därför valt områden som redan idag är fredade från eventuell licensjakt eftersom det i dessa revir finns genetiskt särskilt värdefulla individer, framhåller Lars Furuholm vid länsstyrelsen i Värmland.

 

Undantagna licensjakt

De områden som länsstyrelsen bedömer dels vara lämpliga och dels till minst olägenhet för jaktintresset, är Gåsborns- och Skugghöjdsreviret.

Naturvårdsverket ska inom kort försöka att sätta GPS-halsband på alfatiken i respektive revir. Detta arbete utförs av Viltskadecenters märkningsteam. I samband med vargfödslarna i vår kommer vargvalpar från djurparker att sättas ut i några av de valpkullar som är lämpliga.

Bland annat får åldersskillnaden mellan de vilda valparna och djurparksvalparna inte vara mer än cirka en vecka för att vargtiken inte ska stöta bort nykomlingarna, förklarar Lars Furuholm.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev