Friluftsdag för unga med utländsk bakgrund

Bland annat hundaktiviteter står på programmet under friluftsdagen. Foto: Annette Petersson

I morgon ordnar Svenska Jägareförbundet en friluftsdag för nyanlända ungdomar i Östersund. Ambitionen är att öka intresset och kunskapen om naturen.

Friluftsdagen arrangeras på Bynäset på Frösön och ett 50-tal ungdomar från Palmcrantzskolan kommer att delta. På schemat står viltkunskap, holkspikning och hundaktiviteter.
– Vi vill att alla ska ha samma möjlighet att komma ut i naturen, oavsett etnisk bakgrund, kön, ålder eller från vilket land man kommer, säger Magnus Hansson på Svenska Jägareförbundet.
Det är tredje året i rad som Jägareförbundet organiserat liknande friluftsdagar i Jämtland och Västernorrland och erfarenheterna är positiva.
Friluftsdagen på Frösön är en del av projektet Nya Svenskar i Naturen som delvis finansieras av Svenskt Friluftsliv. Friluftsdagar genomförs även på andra platser runtom i landet.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev