Död varg kan vara jaktbrott
En död varg har hittats på en sjö utanför Nora. Vargen var angripen av skabb och misstänks vara skjuten. Om vargen skjutits utan att det varit i samband med angrepp på tamdjur betraktas det som ett jaktbrott, skriver länsstyrelsen i Örebro län på sin hemsida.
Det var i måndags som en död varg hittades av en privatperson på en sjö vid Grecksnäs udde, utanför Nora.
Den skabbangripna vargen har förts till polishuset i Örebro. Polis har undersökt vargen och misstanke finns att vargen skjutits, vilket i sådant fall är ett jaktbrott. Miljöåklagare är informerad och en förundersökning om grovt jaktbrott har inletts, uppger länsstyrelsen.
Vargen ska föras till Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) för fortsatt undersökning.
Uppdatering 150114. Vargen är inte illegalt avlivad. Det visar en undersökning av Statens veterinärmedicinska anstalt. Läs mer här.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.









