Ansöker om skyddsjakt på varg
LRF Skåne ansöker om skyddsjakt på den varg som senast i helgen angrep ett stort antal får i Skåne, rapporterar Norra Skåne.
I helgen dödades nio får i en vargattack utanför Östra Sallerup i Hörby kommun. LRF Skåne har nu ansökt om skyddsjakten i egenskap av ombud för den drabbade fårägaren, som lämnat sitt medgivande till detta.
LRF Skåne menar att tamdjurshållningen i området försvårats eller omöjliggjorts, med utgångspunkt från föreningens centrala rovdjurspolicy. Därför anser LRF Skåne att skyddsjakt är berättigad, för att minska angreppen från vargen som befinner sig i området.
– Jag får samtal från medlemmar som är oroliga för sina djur. I vår region har vi av tradition en stor andel betesdjur och vi kan inte ha vargar som tar våra djur, säger Stig Lundström, vice ordförande LRF Skåne, till Norra Skåne.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.








