Angelica fällde historisk varg i Örebro län

Angelica Sternerfors fällde den första vargen vid årets licensjakt i Örebro län. Hon sköt vargtiken vid Dylta Bruk, två mil från Örebro stad.
Det är 152 år sedan en varg senast fälldes på dessa marker.

På senare tid har ett vargpar eventuellt etablerat revir i området. På söndagen hittades färska spår efter en varg vid Dylta Bruk och elva jägare samlades på kort varsel vid 13-tiden på eftermiddagen.

Jag tog pass på inspåret efter en liten väg. Skidåkare åkte in framför mig i vargens spår, berättar Angelica Sternerfors.

Snabbt fick spåraren kontakt med vargen. Han rapporterade löpande på jaktradion hur jakten gick.

Vargen buktade trångt som en hare. Gick upp på höga stenar och lyssnade. Det var väldigt brant och kuperat där den gick, berättar Angelica.

 

Hörde flåsande

Vid 15-tiden rapporterades att vargen var på väg tillbaka mot den väg där Angelica stod på pass.

Oj, det skulle inte förvåna mig om den kommer till mig, tänkte jag. Då gick pulsen upp. Men jag tog tre djupa andetag så var den nere på det normala igen, berättar hon.

Efter ett par minuter hörde hon hur något flåsade i hennes närhet.

Jag hade hörselkåporna på mig och försökte förtvivlat höra varifrån ljudet kom. Jag vågade knappt röra mig, utan vred på försiktigt på huvudet.

Plötsligt kom vargen smygande genom en ungskog, rakt mot henne, på bara 30 meters håll.

Den kom sakta över en kant. På 20 meters håll stannade vargen och vred upp sig i en liten lucka. Då sköt jag.

Vargen sjönk ihop på skottplatsen.

Jag laddade om direkt för att vara beredd om den skulle resa på sig igen. Efter en stund insåg att det var klart och ropade då på radion.

 

Kamrater på plats

Det tog inte lång stund innan jaktkamraterna var på plats. 

Jag tror att gubbarna i jaktlaget är mer uppjagade över det här än vad jag är. Men det klart att det var en rolig jaktupplevelse. Det känns väldigt skönt att den blev kvar på skottplatsen. Synd bara att felaktiga medieuppgifter gett sken av att ett eftersök krävdes för att hitta den, säger Angelica.

Jag hade ingen hög puls när jag såg och sköt mot vargen. Det kändes ungefär likadant som när det kommer ett vildsvin eller ett rådjur i pass. Skillnaden är kanske att jag den här gången i efterhand fått väldigt många gratulationer från folk jag knappt känner, fortsätter hon.

Vargtiken hon fällde vägde 38 kilo. Den bedöms vara tre år gammal. Angelica har tidigare sett vild varg vid ett enda tillfälle, den gången på långt håll från bil

Det var nu på julafton. Jag såg vargen i närheten av Skinnskatteberg, berättar hon.

 

Vi jägare har inget att dölja

Det finns vargskyttar som trakasserats av aktivister. Men Angelica Sternerfors tvekade aldrig på att berätta om sin historiska jakt.

Nej, jag är inte rädd. Vargjakt är tillåtet i det här landet och vi jägare har inget att dölja. Jag kan inte förstå varför vi inte ska kunna visa upp bilder från vår jakt, säger Angelica Sternerfors.

Foto: Länsstyrelsen

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev