söndag 19 augusti

Jakt & prylar

Publicerad 11 juni 2018 - 06:05

I damklassen blev Caroline Karlsson 2:a, Cornelia Dagobert 1:a och Jenny Edin 3:a. Foto: Lars Björk

Höga resultat i kombinerat skytte

När årets SM i kombinerat skytte avgjordes i Arvika var det många duktiga skyttar med höga resultat.
Damklassen vanns av den unga och lovande skytten Cornelia Dagobert, 16 år.

Årets SM i kombinerat skytte för Jägareförbundet sköts i ett mycket vackert väder och nästan väl hög temperatur. Detta märktes dock inte på skyttet där det sköts många höga resultat. Arvika Jaktskytteklubb hade lyckats bra med arrangemanget. De hade dock en del problem med maskiner men med skruvande på sena kvällar lyckades tävlingsledaren Fredrik Olsson med övriga funktionärer få ihop alla maskiner till tävlingarna.

 

Löpande viltmål

Junioren Andreas Bergström sköt mycket fina 357 poäng och vann juniorklassen. Andreas har löpande viltmål som sin specialgren och  har haft stora framgångar även internationellt. Han visade att han också kan skjuta hagel med fina 22 träff på trap och 21 träff på sportingen. På andra plats kom hemmasonen Anton Andreasson med mycket fina 334 poäng. Det bör även nämnas att han bara är 14 år gammal. På tredjeplats kom Pontus Thurgren på 286 p.

De lite mer allvarsamma veteranerna med sina medaljer. Fr.v. 2:a CG Gustafsson, 1:a Bertil Kainulainen och 3:a Mats Larsson. Foto: Lars Björk

 

Ung segrare

I damklassen var det den unga Cornelia Dagobert som sköt mycket fina 341 poäng. Cornelia är bara 16 år gammal. På andra plats kom Caroline Karlsson med 296 poäng. Tredje plats belades av Jenny Edin också det en junior som var med för första gången. Det ska också nämnas att vi hade ytterligare en tjej med, Marie-Louise Edman, och även för henne var det första gången. Hoppas vi får se mer av dem i framtiden på banorna.

De duktiga juniorerna fr.v. 2:an Anton Andreasson, 1:an Andreas Bergström samt 3:an Pontus Thurgren. Foto: Lars Björk

Fina priser

Arvika Jaktskytteklubb hade ordnat ett fint prisbord med bland annat verktygssats, varmvattenberedare och jaktresor.
Anders Benjaminsson var den som med ett riktigt bra skytte vann yngre oldboys på fina 365 poäng. På andra plats kom Andreas Pettersson på 342 poäng. Värmlänningarna var duktiga på hemmaplan och här tog Erik Nyholm bronset på 332 poäng.
Den till deltagarantalet största klassen; veteranklassen med 15 deltagare vanns av Bertil Kainulainen på 360 poäng. Andraplatsen tog CG Gustafsson på 355 poäng. På tredjeplats kom Mats Larsson på 337 poäng.

De yngre oldboysen på prispallen fr.v. 2:an Andreas Pettersson, 1:an Anders Benjaminsson samt 3:an Thomas Söder Foto: Lars Björk

Insatstävling

För öppenklasskyttarna fanns en insatstävling på samma grenar som vanns av Emil Håkansson på höga 378 poäng. Tvåa här var hemmaskytten Christian Andreasson. Här ska nämnas att dagen innan gick Skyttesportförbundets Enkel Jägarkombination som han för övrigt vann. Där fick Christian mottaga Skyttesportförbundets ”Stora Skyttars Märke” som utdelades för sex SM-segrar. På tredjeplats kom inte helt okände i skytte sammanhang Niklas Bergström med 368 poäng. Det var hela sju skyttar över 355 poäng i insatstävlingen.
Lars Björk

 

Resultat

DamklassTrapRådjurSportingÄlgSumma totalt
Cornelia Dagobert96838478341
Caroline Karlsson68717681296
Jenny Edin56554061212
Marie-Louise Edman48546432198
Junior
Andreas Bergström88928493357
Anton Andreasson64899289334
Pontus Thurgren92557267286
Yngre oldboys
Anders Benjaminsson84999290365
Andreas Pettersson88878087342
Erik Nyholm96728876332
Leif Lundberg96638883330
Leif Sandelin84877680327
Thomas Söder60879284323
Lars Björk92688071311
Stefan Lundgren80618877306
Patrik Thurgren80807270302
Kenneth Karlsson80668455285
Veteran
Bertil Kainulainen96 95 9277360
C-G Gustavsson100 95 8080355
Mats Larsson88 84 8085337
Svante Jonsson92 79 8081332
Sven-Åke Draxten76909267325
Jonny Karlsson92746490320
Jan Carlsson96469282316
Conny Melin80848462310
Stig Hedlund84828056302
 Leif Nordh84679655302
Kari Rouhiainen84775683300
Lennart Jakobsson76768063295
Roger Lundström72798451286
Hasse Nyrén80537676285
Sture Lybeck64674873252
Insats
Emil Håkansson969710086379
Christian Andreasson100958096371
Niklas Bergström100858895368
David Sandelin92909291365
Michael Roos100909678364
Ola Gustavsson96918486357
Robert Jarnedal88949282356
Pontus Thuresson84858486339
Pierre Håkansson92 679683338
Joakim Fransson72888890338
Johan Benjaminsson80967678330
Marcus Johansson96688874326
Jonas Lööv96787675325
Tommy Johansson84778479324
Jan-Erik Ingman80878070317
Oskar Andersson72628471289

 

Skribent

Svensk Jakt

webbredaktionen@svenskjakt.se

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Senaste nytt

    Lediga jaktmarker på Annonstorget

    Mina artiklar

    För att ta del av dina artiklar behöver du ett medlemskap med tidning hos Svenska Jägareförbundet

    Testa dig själv
    Vad vet du om vildsvin och vildsvinsjakt?
    Vapentest
    Ulf Lindroth testar Sauer 100
    Tolv myter
    Om vildsvin och vildsvinsjakt
    78-årig premiärskytt!
    Kerstin tog jägarexamen 2003 och skjuter med en Zoli Husqvarna 1900.

    Mest läst

      Samtidigt på JaktPlay

      • Grävling

        Bildspel på grävling och andra djur som passerat vid grytet. (1744) Inlägget Grävling dök först upp på JaktPlay. […]

      • Finstyckning av rådjurslår

        Illustration över hur man på bästa sätt finstyckar ett rådjurslår och frilägger, Innanlår, Ytterlår, Fransyska, Saltrulle och ben. (1658) Inlägget Finstyckning av rådjurslår dök först upp på JaktPlay. […]

      • Så överlever du en björnattack

        Amerikanska ABC News inslag om hur man ska göra för att överleva en björnattack. (1558) Inlägget Så överlever du en björnattack dök först upp på JaktPlay. […]

      • Älgjakt med jämthund

        Av Tjärnbergsjägarn. (2057) Inlägget Älgjakt med jämthund dök först upp på JaktPlay. […]

      • Harjakt med SXXX Välikyläs Saju jan-09

        Saju drev denna hare i tre timmar och 15 min med ett tappt på 15 min och ett på 7 min. Det var mycket lössnö, så det gick sakta i öppen terräng, men han … (1811) Inlägget Harjakt med SXXX Välikyläs Saju jan-09 dök först upp på JaktPlay. […]