Ungdomar från Stockholm på älgjakt i Finland

Läsarnas jakter

När våra finska kollegor bjöd in till jakt för jägare upp till 30 år, var intresset mycket stort hos våra svenska ungdomar.

Finska Jägareförbundet hade bjudit in till jakt på marker i finska Österbotten som ligger ungefär i jämnhöjd med Sundsvall på den svenska sidan. Jaktarealen är på hela 26 000 hektar och till markerna hörde även ett stort hus med gott om plats för möten, övernattning, bastu med mera. Det lokala jaktlaget hade också ett helt nytt slakteri som invigdes dagen innan jakten började.

Ungdomar från flera länder

Vi i ”Kretsar i samverkan” i Stockholms län tyckte att ungdomar från flera länder som jagar ihop var en utmärkt idé. Vi skickade ut inbjudan med mail och i våra sociala medier. Intresset var stort så vi fick sedan lotta ut platserna. Inbjudan var mycket generös där finnarna stod för allt inklusive mat och uppehälle, allt utom själva resan till jaktmarkerna.

Det visade sig vara väldigt enkelt att åka till Finland och jaga. Minimalt med formalia och inget speciellt vapenpass behövdes, bara den svenska licensen. Till tullen anmäler man enkelt digitalt att man ska resa, så var det klart. Våra finska värdar hjälpte oss med motsvarigheten till statligt jaktkort.

40 jägare

Jaktdeltagarna bestod av ett 30-tal deltagare från Finland och ett tiotal deltagare från Sverige och Estland.

Jakten var under en helg och vi fällde sex älgar, varav en stor tjur. Jakten var mycket välordnad. Med frukost, lunch och middag till nästan 60 personer och hundar krävs bra logistik.

Bra säkerhet!

Sättet att jaga älg på i Finland och i Sverige är mycket snarlikt. Det var några små detaljer som skiljde sig åt. I Finland bär alla en orange väst, och inte bara orange huvudbonad som är vanligt här i Sverige. Bra säkerhet för alla inblandade.

Men hörselkåpor var det däremot inte så många som använde. Bra kuriosa att veta är också att i Finland har man en annan frekvens på sin jaktradio. Detta löstes enkelt genom appar i telefonen. Men den stora erfarenheten för våra deltagare var nog ändå att få träffa andra jägarungdomar från både Estland och Finland.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Samtidigt på JaktPlay