Publicerad 15 augusti 2021 - 18:30
Michaels bock gäckade honom i två veckor
PremiumEn av de större bockarna som skjutits i Östergötland lyckades Michael Frendesson fälla den 17 september 2019 vid Järnevid gård söder om Vadstena.
– Jag har vetat om bocken i något år och den började nu att gå på retur, så det var dags. Men den gäckade mig i två veckor, berättar Michael Frendesson.
– Där jag jagar är det väldigt stora fält så det är svårt att komma i läge. Jag var ute både morgon och kväll nästan varje dag i två veckors tid utan att komma åt den. På kvällen den 17 september gick jag ut vid 16-tiden och smög omkring i nästan två timmar innan jag hade lyckats lokalisera bocken. Sedan tog det mig nästan lika lång tid att komma i läge. Jag kröp till och med i ett dike en lång bit. Till slut, när det kanske bara var en halvtimme kvar, kom jag till skott.
Bocken mätte 168,62 poäng och är den 14:e största i länet genom tiderna. Och det i ett län med över 500 inmätta guldbockar.
– Ja, det var en kväll som jag kommer att komma ihåg så länge jag lever.
Malou Kjellsson
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.