Publicerad 15 maj 2013 - 16:32
SKK inleder samarbete med Nationella Viltolycksrådet
Svenska Kennelklubben (SKK) inleder ett samarbete med Nationella Viltolycksrådet.
Sedan Nationella Vilolycksrådet gått ut med en informationskampanj för att göra bilister mer uppmärksamma på vilt på vägarna ansluter sig SKK nu till samarbete med NVR eftersom de är inblandade i efterspelet vid viltolyckor.
”Medan flera av de andra organsiationerna arbetar med att förebygga viltolyckor är Svenska Kennelklubbens arbete inriktat på det som händer efter en viltolycka”, skriver SKK i ett pressmeddelande.
”När ett vilt har skadats vid en trafikolycka är det viktigt att snabbt kunna spåra viltet för att avliva det. För den uppgiften behövs duktiga hundar och hundförare. I Svenska Kennelklubbens specialklubbar för jakthundsraser bedrivs ett rasspecifikt avelsarbete med syfte att få fram dugliga jakthundar. I klubbarna utbildas även eftersöksekipage, i egen regi eller i samarbete med Svenska Jägareförbundet”, skriver Svenska Kennelklubben i pressmeddelandet.
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.