Publicerad 11 oktober 2019 - 07:25
Ann-Gerd Fritz vann Qvinnokampen
PremiumHelgen 5-6 oktober var det dags för Qvinnokampen i skogarna kring Lycksele. Kampen vanns av Ann-Gerd Fritz och luzernstövaren Axemmy’s Wirre från Östergötland.
Qvinnokampen är ett jaktprov som Västerbottens Läns Stövarklubb arrangerar enbart för kvinnliga hundförare. Grundaren av arrangemanget är Ingeborg Koivusaari som inspirerades av ett liknande jaktprov i Finland.
Nu, tio år senare, är det Sveriges näst största jaktprov för stövare.
Många raser
24 hundar kom till start och det var hela sju olika stövarraser representerade. Hamiltonstövare och finsk stövare dominerade men här fanns också smålandsstövare, luzernerstövare, shillerstövare, schwyzerstövare och gotlandstövare.
Långväga
Av de 24 hundarna var det luzernerstövaren Axemmy’s Wirre med matte Ann-Gerd Fritz som lyckades bäst.
De hade åkt över 90 mil för att delta!
På andra plats kom hamiltonstövaren Snökullens Ina och Petra Högberg från Ramvik. På tredje plats kom finska stövaren Solstrimmans Finn-Pelé och Ylwa Lidén från Sorsele.
Alla resultat finns på Västerbottens Läns Stövarklubbs hemsida.
Malou Kjellsson
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.