Ansöker om skyddsjakt på Homnavarg

Jägare från flera lokala jaktlag i Dalarna ansöker om skyddsjakt på varg i Homnavreviret, som ligger mellan Rättvik, Falun och Edsbyn.
Det är företrädare för Boda-Bingsjö viltvårdsområde, Borns jaktvårdsförening, Grändens jaktvårdsförening, Rättviks södra viltvårdsområde, Rättviks västra viltvårdsområde och Gärdsjöbygdens viltvårdsområden som ansöker om skyddsjakt i Homnareviret.
Två hundar har redan dödats av varg i området under hösten och gps-positioner från Homnahannens sändare visar att han befann sig i närområdet av där hundarna attackerades.
Jägarna skriver i sin ansökan att Homnavargen uppvisat ett icke acceptabelt beteende och därför måste beslut om skyddsjakt tas skyndsamt för att förebygga mer angrepp på tamdjur inom de aktuella områdena då löshundsjakten nu pågår för fullt.
Den nu uppkomna situationen försvårar även eftersök på trafikskadat vilt inom berörda områden.
Skyddsjakt förra hösten
Även förra året dödades flera jakt- och sällskapshundar av vargar i Homnareviret. Då fanns en hane och en tik i reviret och tiken sköts under skyddsjakt utanför Edsbyn den 18 december. Nu har hanen sannolikt fått sällskap av en ny tik och reviret har av allt att döma flyttats längre in i Dalarna än tidigare.
Hanen i Homnareviret är så kallat genetiskt viktig eftersom han härstammar från Galvenreviret.
Länsstyrelsen Dalarna ska nu ta ställning till om det blir skyddsjakt i Homnareviret.
Tidigare artiklar:
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.