Bli en bättre skytt med automatisk vapenkamera

Skottet går. Viltet försvinner ur synfältet och efteråt försöker du spela upp situationen i huvudet. Var låg riktmedlet? Följde du med genom skottet? Och såg framförhållningen verkligen ut som du tror? Med en kamera på vapnet går det att få ett betydligt säkrare svar – och samtidigt ta med sig jaktögonblicket hem.

Det går fort när det händer. På skjutbanan är resultatet ofta tydligt. Träff eller bom. Under jakt kan situationen vara betydligt mer komplicerad. Viltet rör sig, skytten följer med, skottet går – och några sekunder senare försöker man rekonstruera vad som egentligen hände. Ofta finns en ganska bestämd känsla.

”Jag låg rätt.”, ”Jag var nog lite bakom.”, ”Skottet kändes bra.”

Men vår egen bild av skottögonblicket är inte alltid så exakt som vi tror.

– I skottögonblicket går allting mycket snabbt och vår egen minnesbild kan vara ofullständig. Kameran ger en bild av vapenrörelsen, framförhållningen, avfyrningen samt uppföljningen, säger Johan Gustavsson, Business Development Manager på HIKMICRO Sverige.

”I skottögonblicket går allting mycket snabbt och vår egen minnesbild kan vara ofullständig. Kameran ger en bild av vapenrörelsen, framförhållningen, avfyrningen samt uppföljningen”, säger Johan Gustavsson, Business Development Manager på HIKMICRO Sverige.

Filmen börjar när det händer
HIKMICRO HIKCam A7E är en kompakt vapenkamera och ett analysverktyg för jägare och sportskyttar. Den monteras på vapnet eller kikarsiktet och spelar in det som händer före, under och efter skottet. Kameraan kan väckas när vapnet lyfts eller genom en stöt. När den är aktiv buffras bildmaterial och när rekylen registreras sparas automatiskt en sekvens, både före och efter skottet.

Det betyder att jägaren inte behöver komma ihåg att trycka på REC när fågeln lyfter, viltet kommer eller lerduvan lämnar kastaren. För jägaren Jennifer Gustafsson är just det en viktig del.

– Jag tycker det är en viktig funktion om man vill fånga en jaktsituation. Då är det ett stort plus. Jag har tidigare missat flera jaktsituationer med andra kameror för att man glömt trycka på REC, säger Jennifer Gustafsson.

När jaktsituationen väl uppstår ska fokus ligga någon annanstans.

– I en sådan situation ska all uppmärksamhet ligga på säkerhet, kulfång, målidentifiering och skottet – inte på kameran, säger Johan Gustavsson.

Kul pryl – men också ett verktyg

Jennifer Gustafsson har haft kamera på bössan tidigare. När hon började använda den här typen av kamera under jakt var den första reaktionen ganska enkel.

– Första tanken var att detta är en kul pryl! Jag ser också en stor nytta att kunna följa upp och förbättra mitt skytte genom att kolla på filmerna i efterhand, berättar hon.

Det är där en vapenkamera börjar bli något annat än bara ytterligare en kamera för att dokumentera jaktupplevelsen. En traditionell actionkamera kan fånga ansmygningen, hundarbetet, jaktsituationen och människorna runt omkring. HIKCam är i stället utvecklad för att följa vapnets riktning och dokumentera själva skottet.

– En vanlig actionkamera är främst för att dokumentera en upplevelse, en ansmygning på ett ståndskall, en fartfylld jaktsituation. HIKCam är utvecklad för att dokumentera och analysera själva skottet, säger Johan Gustavsson.

Se det du inte hinner uppfatta

Det är när filmen spelas upp som analysdelen kommer in. Vid hagelskytte går det exempelvis att se om svingen stannar precis när skottet går, om skytten rycker förbi målet, hur framförhållningen förändras och om rörelsen fortsätter efter avfyrningen. Vid kulskytte går det bland annat att studera stabilitet, avfyrningsögonblick och uppföljning efter rekylen. Det går även att se om riktmedlet flyttas strax före skottet.

Jennifer ser samma nytta i sitt eget skytte:

– Ja, framför allt har filmen gjort det lättare att i efterhand se vad som faktiskt händer i skottögonblicket. Man kan få syn på små detaljer i hur man följer målet som man inte alltid själv uppfattar. Det blir ett väldigt bra verktyg för att utvärdera och utveckla mitt eget skytte.

”Första tanken var att detta är en kul pryl! Jag ser också en stor nytta att kunna följa upp och förbättra mitt skytte genom att kolla på filmerna i efterhand”, berättar Jennifer Gustafsson.

Skjut – titta – försök igen
På skjutbanan blir nyttan kanske allra tydligast. Skjut ett skott eller en serie. Titta på filmen. Fundera över vad som hände och prova igen.

– Man får direkt feedback på skottet och kan direkt på skjutbanan justera och fortsätta träna för att utveckla sitt skytte, säger Jennifer.

Genom att jämföra lyckade och mindre lyckade skott går det också att börja se återkommande mönster. Johan nämner exempel som att skytten ofta stannar svingen, har för liten framförhållning på en viss typ av duva eller tappar riktmedlet precis före avfyrningen.

Ett extra perspektiv för instruktören

För den som tränar tillsammans med en skytteinstruktör kan filmen ge ytterligare ett underlag. Instruktören och skytten kan direkt efter skottet studera vapenrörelsen, linjen mot målet, framförhållningen, avfyrningsögonblicket och uppföljningen.

Men kameran visar situationen ur vapnets perspektiv. För att analysera exempelvis kroppsställning, kolvanläggning och fotarbete kan filmen behöva kompletteras med en kamera från sidan. Vapenkameran blir därmed ett komplement snarare än en ersättare till instruktören.

För både nybörjaren och den erfarne

Det är lätt att tänka att en kamera för skytteanalys främst är intressant för den som håller på att lära sig. Jennifer ser nyttan på båda nivåerna:

– Absolut båda! För en nybörjare för att lära och förstå sitt skytte. För den erfarna skytten ett bra verktyg för att finslipa på detaljerna i skyttet. Jag tror många kommer uppskatta kameran främst för att se och lära sig mer om sitt skytte, oavsett vilken nivå man är på.

För nybörjaren kan filmen hjälpa till att förstå vad som händer. För en mer erfaren skytt kan den bli ett sätt att leta efter de små detaljer som är svåra att känna i själva skottögonblicket.

Efter jaktskottet

På skjutbanan är syftet framför allt att utvecklas. Under jakt kan samma typ av inspelning få en annan betydelse. Jennifer har tidigare använt motsvarande funktion i andra produkter när hon jagat vildsvin på natten och haft nytta av inspelningen för att följa upp vad som hänt efter skottet.

– Det kan vara till stor hjälp att även visa för en eftersöksjägare, det kan bli betydligt enklare för dem i sitt arbete, berättar Jennifer

Filmen ersätter förstås inte jägarens ansvar efter skottet. Men den kan ge ytterligare information när händelseförloppet ska rekonstrueras.

Anpassad efter situationen

HIKCam har olika lägen för olika typer av jakt och skytte. De anpassar bland annat hur lång sekvens som sparas före och efter skottet, och kan även påverka exempelvis förstoring, inspelningslogik och riktmedelsvisning. Vid lerduveskytte kan resultatet bli ett kortare klipp runt själva skottet, medan en jaktsituation kan kräva ett längre sammanhang. Det går också att ställa in egna lägen. För Johan är den automatiska inspelningen den viktigaste funktionen. Därefter lyfter han möjligheten till slowmotion och rätt bildvinkel.

– Efter skottet kopplas kameran till HIKMICRO Sight-appen via en egen trådlös anslutning. Där går det att förhandsgranska, spela upp, ändra uppspelningshastighet och ladda ner filmen till mobilen utan mobilnät eller externt wifi, förklarar Johan.

Ett jaktminne ur ditt eget perspektiv

Men allt behöver inte handla om framförhållning, träning och analys.Det finns också en betydligt enklare anledning att sätta en kamera på vapnet. Det är roligt att få med sig upplevelsen hem.

– Det är många speciella ögonblick inom jakten som man annars bara har kvar i minnet. Sen behöver det inte alltid vara ett skottillfälle, det kan också vara ett vilt som kommer nära som man lyckas filma. Alltid kul att fånga upplevelser på film! säger Jennifer.

Jennifer använder själv klipp både för att spara upplevelser och för att dela dem med andra. Hon fortsätter:

– Både och. Jag delar klipp på sociala medier och det brukar uppskattas av följarna. Det blir ett sätt att kunna återuppleva och dela det man har fått uppleva.

Det finns också en poäng för den som försökt beskriva en jaktsituation för någon som inte var med.

– Ja, absolut. Det är ett väldigt bra sätt att visa familj och vänner vad man faktiskt upplever under en jakt. Det är inte alltid så lätt att återberätta en jaktsituation, men med en film kan man visa det man själv fick se och uppleva, säger Jennifer Gustafsson.

Vad hände egentligen?

Det är kanske den frågan som bäst sammanfattar nyttan med en vapenkamera. Vad hände egentligen? På skjutbanan kan filmen hjälpa skytten att förstå varför ett skott blev som det blev och ge något konkret att arbeta vidare med. Under jakt kan den ge ytterligare information om en situation som gått väldigt fort. När är allt gått precis som det skulle kan samma film ha ett helt annat värde – som ett jaktminne att återuppleva och dela med andra.

– För att sammanfattar nyttan är det möjligheten att utveckla sitt eget skytte genom att ersätta känslan av vad man tror hände med en bild av vad som faktiskt hände, avslutar Johan Gustavsson.

Key features:

  • Up to 4K video recording at 60 fps
  • 2x to 8x magnification for different shooting scenarios
  • Auto recoil-activated recording
  • Adjustable slow-motion replay: 1x, 0.6x, 0.3x and 0.2x
  • Multiple modes for clays, small game, big game, targets and custom use
  • Raise and knock wake-up modes
  • Built-in Wi-Fi for real-time preview and fast transfer
  • 64 GB internal storage
  • IP67 dust and water protection
  • Up to 400 clay shots or 200 hunting shots
  • Lightweight 138.6 g body
  • Operating temperature from -20°C to +40°C

För mer information, besök: focusnordic.com/products/video/action-cameras/hikmicro-hikcam-a7e-actioncamera

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.