Fäviken – ett måste för många

På Fäviken Game Fair fanns bland annat möjligheten att anlagspröva hund på linbjörn. Foto: Christel Johansson

Den gångna helgen anordnades Fäviken Game Fair vid Åreskutans fot för tjugonde gången. Mässan, som i år besöktes av cirka 29.000 människor, är för många jägare och naturintresserade runt om i Sverige ett måste sista helgen i juli varje år.

Arrangörerna satsade extra på detta jubileum och bland annat spelade Tomas Ledin en av kvällarna inne på festområdet som ligger i anslutning till mässan. På mässgatan hade över 200 utställare tagit plats för att visa upp sig och sina varor.

I Jägareförbundets monter var det verkligen högtryck och en strid ström av besökare gjorde allt ifrån att skriva upp sig på medlemslotteriet, där medlemmar hade chansen att vinna 5.000 kronor till att anlagspröva sin hund på linbjörn, till att skjuta i skyttesimulator, mäta sin trofé, köpa fällor eller få hjälp med en hund som drar i kopplet av hundinstruktörerna som fanns på plats.

 

Många nya medlemmar

Ett stort antal nya medlemmar värvades till Jägareförbundet och det blev många givande samtal om allt ifrån den havererande rovdjurspolitiken till hur långt en älgkalv kan simma.

Dessutom invigningstalade Björn Sprängare och hade sedan tillsammans med Sven-Gunnar Sivertsson och Peter Eriksson från Mitt Norrlands styrelse ett anförande varje dag om vad vi får för jakt i framtiden bland jaktlagsutredningar, rovdjur och fjälljaktsfrågor.

Mikael Backman

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev