Nya regler för kötthantering från 1 januari

Den nya livsmedelslagstiftningen inom EU träder i kraft den 1 januari 2006. Förordningarna (EG) nr 852/2004 och nr 853/2004 samt viss nationell lagstiftning kommer att gälla för hantering av hägnat och frilevande vilt.
Bland annat får veterinärerna med personlig viltstämpel inte stämpla kött från och med årsskiftet. Livsmedelsverket beskriver nedan en del kring de nya reglerna.

Enligt den nya lagstiftningen kommer s.k. utbildade personer d.v.s. jägare med särskild utbildning, att ha möjlighet att genomföra en första undersökning av de inre organ hos det vilt som ska levereras till en vilthanteringsanläggning. Resultatet av den första undersökningen ska meddelas till den officiella veterinären. Slutgiltig besiktning efter slakt (avhudning m.m.) och kontrollmärkning av slaktkroppar kommer att genomföras av en officiell veterinär. Detta kommer att gälla även rådjur eftersom det betraktas som storvilt enligt den nya lagstiftningen. Småvilt såsom hare, skogs- och sjöfågel kan också undersökas av den utbildade personen. För snarad ripa kan komma att gälla att köttbesiktning inte behöver utföras.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev