Britt Marie och Gunnar informerade bäst!
Jägareförbundet Värmlands jaktvårdskonsulenter Britt Marie Nordquist och Gunnar Glöersen har tilldelats Sveriges Radio Värmlands Konradspris som ges till den värmlänning som bäst under året använder det talade ordet för att informera, entusiasmera eller sprida kunskap inom sitt område.
– Det är fantastiskt roligt! Britt Marie och Gunnar visar att Jägareförbundets professionella tonläge i alla lägen också ger avtryck utåt, säger Jägareförbundets generalsekreterare Håkan Weberyd.
Priset ges till en värmlänning som använder det talade ordet för att informera, entusiasmera eller sprida kunskap inom sitt område.
Konrad Larsson och SR Värmlands kanalchef Ulla Walldén överraskade pristagarna i direktsändning. Konrad Larsson som är en känd radioprofil i Värmland har varit verksam inom Sveriges Radio i drygt 40 år som reporter.
Det är fjärde gången som priset delas ut.
Juryn med bland annat Konrad Larsson som ständig medlem har kommit fram till att båda är kvalificerade för Konradprisets syfte:
”Att uppmärksamma värmlänningar som använder det talade ordet för att informera, entusiasmera eller sprida kunskap inom sitt område. Pristagaren har förstått radions möjligheter i kommunikationen med allmänheten och i olika sammanhang varit en passionerad, engagerad berättare eller informatör med en stark känsla för Public Service-uppdraget.”
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.










