Satsar på medlemsvärvning i norr
Jägareförbundet i norra Sverige försöker locka fler jägare att bli medlemmar.
– Intresset för att bli medlem är stort, säger Ulla Hedlund, Boden, en av de förtroendevalda i Jägareförbundet som jobbar för att organisationen ska bli ännu större.
Sommar är lika med jaktmässor, och nyligen arrangerades Västgård game fair i Jämtland.
– Där lyckades vi värva 168 nya medlemmar, säger jaktvårdskonsulent Roger Lundqvist, Luleå, som även är funktionsansvarig för medlem och marknad norr.
Simulatorskytte
– Vi deltar även vid Utemässan i Lycksele och nu under Noliamässan här i Piteå, säger Roger Lundqvist samtidigt som han tar emot jägare som anmält sig för att tävla i simulatorskytte i ett tält vid Jägareförbundets monter.
– Vi försöker hålla en hög kvalité och har tagit fram ett särskilt mässkoncept, fortsätter han.
Under mässorna i norr kan man tävla i både jaktkunskap och skytte och vinna allt från fina kikarsikten till en fyrhjuling.
Synas och lyssna
– Det viktigaste är dock att vi syns och pratar med folk och att de får möjlighet att ställa frågor och komma med åsikter, säger Roger Lundqvist. Fokus ligger nu mycket på att locka nya medlemmar, men det är också viktigt att värna och ta hand om de medlemmar vi har.
Förutom tjänstemän från Jägareförbundet är det även många förtroendevalda i kretsarna som ställer upp och jobbar under mässorna. En av de är Ulla Hedlund från Boden.
– Intresset för att vara med i våra tävlingar är stort och samtidigt tycker jag intresset för att bli medlem också är stort, säger hon.
Stora Noliamässan i Piteå är nio dagar lång och drog i år igång lördag den 4 augusti. Det är en av Skandinaviens största besöksmässor med cirka 90 000 besökare och 500 utställare varje år.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.