Över 30 000 besökte Fäviken

För 15:e året i rad arrangerades Fäviken Game Fair och även denna gång strömmade besökarna till. Över 30 700 besökare kom till mässan vilket nästan exakt tangerar fjolårets besökarantal.

När mässan arrangerades för första gången 1994 hade vi 800 besökare så vi har verkligen vuxit och kan räkna oss till en av Sveriges ledande mässor inom området, säger Hans Werthén som är projektledare för Fäviken Game Fair.
Det speciella med Fäviken är också att vi har dans och underhållning på kvällarna vilket gör att många stannar kvar och campar här. I år hade vi 2 200 campinggäster, säger han.
Som vanligt var det massor av aktiviteter att välja bland häst, hund och skytte. På hundtorget avlöste hundaktiviteterna varandra med uppvisningar av bland annat stående och stötande fågelhundar, grythundar samt det populära terrierracet.
I år fanns det även möjlighet att testa hunden på radiostyrd björn som Kenneth Johansson från Västerbotten konstruerat.

Många barnaktiviteter
För barnen fanns det en mängd aktiviteter att välja bland. I Jägareförbundet Mitt Norrlands regi fick barn och ungdom skjuta luftgevär och prova på kaliber 22 och hagelskytte. Det var också en jämn ström av ungdomar till holkspikningen där mer än 250 holkar gjordes under helgen, vilket innebär att det varje timme spikades 14 holkar.
Det kan man kalla för viltvård. Tänk om alla jägare gjorde en lika stor insats, säger Bo Kristmansson som höll i holkspikningen.
Holkarna kom även till användning för hundarna. I holkarna lades olika skinn. Sedan fick hundarna prova på vilken viltlukt som var mest intressant. Björnlukten från en av holkarna fick en del hundar att skygga tillbaka.
Jocke Smålänning deltog som vanligt, men denna gång i en trickskyttelandskamp med norske kollegan Kenneth Aspestrand.
Vi är otroligt nöjda med mässan i år. Det enda nackdelen med vackert väder var att vi hade stora problem med hundägare som lämnat kvar sina hundar i stekheta bilar, säger Hans Werthén.
Christel Johansson

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev