Länsstyrelsen försiktig i sin björnansökan
I sitt yttrande till Naturvårdsverket föreslår Länsstyrelsen en i princip oförändrad kvot inom samma delområden som ifjol. Visserligen säger man sig ansöka om 75 björnar, men därifrån vill man räkna av de björnar som är fällda via skyddsjakt, dödade i trafik eller illegalt. Då återstår för tillfället 54 björnar att fördela till hösten. Jakttiden föreslås från 21 augusti till den 15 oktober. Intressant att notera är att Länsstyrelsens yttrande innehåller en reservation med jakttid endast till 30 september överallt utom i kusten samt en tilldelning på endast 45 björnar, inte ens inom Länsstyrelsens är man alltså överens om sin ansökan.
Metoden med att avräkna redan tilldelade björnar från kvoten innan jakten ens har inletts användes tidigare av Naturvårdsverket. Det har man från Naturvårdsverket frångått de senare åren. Nu vill Länsstyrelsen återinföra denna modell som Jägareförbundet anser försvårar informationen till jägarna, men knappast förbättrar björnförvaltingen. Hade man varit 100%säker på antalet björnar i länet samt vilken ”övrig avgång” som finns utöver jakten hade det möjligen funnits en idé med detta, men i dagsläget ser det bara ut som ett spel för galleriet som håller ner antalet björnar som får fällas till hösten.
Jägareförbundets ansökan om 75 björnar att skjuta till hösten, som har stöd både i länets rovdjursgrupp och länets viltvårdsnämnd, hade ingen skrivning om avräkning mellan ansökan och jaktstart. Jägareförbundets uppfattning är att det ökande antalet skyddsjaktsärenden beror på en ökande björnstam. För att minska ner stammen till den nivå Länsstyrelsen själv säger sig sträva efter, alltså nivån 2005, så måste tilldelningarna öka. Visserligen kan de procentsatser som Länsstyrelsen använder vad gäller ökningstakten stämma, dessa är utarbetad av björnforskningsprojektet, men Jägareförbundet är övertygade om att man misstar sig på nivån på björnstammen.
Efter några år då vi anser att Länsstyrelsen har tagit till sig oron över den ganska snabbt växande björnstammen i länet så ser vi nu ett trendbrott. Trots en stark björnstam så vill man gå försiktigt fram med avskjutningen. För Jägareförbundets del är det ett misslyckande om björnar skjuts vid skyddsjakt mot problemindivider. Om björnstammen hålls på en lägre nivå kommer dessa tillfällen att bli färre och vi kan i första hand beskatta björnen under höstjakten. För Länsstyrelsens del verkar man välkomna en ökad skyddsjakt på individnivå på bekostnad av höstens allmänna skyddsjakt, man anser då att ”rätt björnar” blir skjutna. En klar skiljelinje i synen på björnförvaltningen i länet.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.










