Från kris till superexamen

Under vintern och våren 2009 har Nässjö jaktvårdskrets startat en ny variant av jägarexamen för ungdomar. Olika ledare har bidragit med specialkunskaper.

Tanken väcktes då det rådde brist på kursledare som höll i jägarexamen.
Ungdomsgruppen fick i uppdrag att ta fram en ide med hjälp av kretsen på hur man skulle lösa problemet.
Målet var att underlätta för ungdomar att ta jägarexamen samt att ge mer förkunskaper inför det verkliga jägarlivet som hägrar efter examen. Det hela mynnade ut i att ungdomsgruppen tog ansvaret för kursen med hjälp av medlemmar från Nässjö jaktskyttecenter med flera.

Specialkunskaper
Grundtanken gick ut på att ett par ansvariga kursledare skötte det praktiska medan erfarna jägare ledde kursinslagen för den jakten man läste om samt de viltslag som omnämndes i kapitlet.
Vi jägare har ju en viss tendens till att få förkärlek för en viss jaktutövning och genom att ta användning av de specialkunskaper om jakt som finns hos medlemmarna så skulle kursen bli mer varierad och givande samtidigt som kursledarna avlastades.
Medlemmar erbjöds att komma och dela med sig av sina erfarenheter om sin jaktutövning eller specialkunskap och på så sätt förmedla de bästa kunskaperna om jakt och vilt.

Testgrupp
En testgrupp för denna variant på jägarexamenskurs startades upp under januari med sex elever, varav några varit med under ungdomsträffarna på Nässjö jaktskyttecenter. Under kursen har de fått se många olika hundraser, lärt sig hur man tar ur rådjur på ett praktiskt sätt, haft fördjupningskvällar i lagboken och mycket annat.
Kursen har varit så lärorik så att ledarna har lärt sig minst lika mycket som eleverna. Det har varit mycket givande att få träffa en ny person vid varje tillfälle som förmedlar kunskaperna vidare i leden till de nya hägrande jägarna om vad just denne jägare har lärt sig under alla år som han har jagat.

Examen avklarad
Det hela har nu slutat väldigt bra då alla elever har klarat kursen. Kursen har även inneburit att deltagarna fått mer kunskaper om de olika jaktsätten.
Vi i ungdomsgruppen bestående av Joakim Åberg, Jonathan Bladh och Johan Grändemark vill ta tillfället i akt att tacka alla som har hjälpt oss att göra denna kursen möjlig och hoppas nu att den kommande kursen vi ska starta i höst kommer bli minst lika lyckad.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev