Musiker och fiskare i gemensamt projekt

Sportfiskarnas insamlingsprojekt tillsammans med svenska musiker, Ge fan i våra vatten, delar denna vecka ut pengar till fiskevård i svenska vatten.

Först ut blir Lärjeåns vattensystem utanför Göteborg där havsöringsbestånden minskat på senare år en utveckling som ska vändas genom utrivning av vandringshinder.

Viktiga lekområden
Lärjeån och dess tillrinningsbäckar utgör viktiga lekområden för både lax, havsöring och stationär öring. Under sommaren har vattensystemet kartlagts och inventeringen visar på stort behov av utrensning av vandringshinder, framförallt i de många biflödena.
Under hösten kommer vi att ta bort ett antal vandringshinder i fyra bäckar som alla rinner ut i Lärjeån. Det kan också bli aktuellt med utläggning av nytt lekgrus, berättar Per-Erik Jacobsen från Sportfiskarna i Göteborg.

400 000 kronor
Ge fan i våra vatten är ett samarbete mellan svenska musiker och Sportfiskarna. Projektet syftar till att uppmärksamma miljöproblemen under ytan och samla in pengar till fiskevård. Tidigare har bland annat ett samlingsalbum med tolv svenska rockband getts ut.
Hittills har insamlingen resulterat i över 400 000 kronor till fiskevård.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev