Björnarna minskar i delar av Mellansverige?

I delar av mellersta Sverige sköts förra hösten så många björnhonor att forskarna spår en minskning av stammen.
En ny undersökning av hur björnstammen reagerar på dagens jakttryck har släppts av forskarna i det Skandinaviska björnprojektet. Det viktigaste kriteriet som styr stammens utveckling är, som för vissa andra vilt populationer, andelen honor som skjuts vid jakt.
Nya moduleringar i datamiljöer, där vi har fört in all björnavskjutning från de senaste tio åren, har gett oss dessa resultat, säger forskaren Richard Bischof.
Åtta procent är brytpunkten
De norra och södra studieområdena har analyserats separat. Resultaten har sedan använts för att utvärdera effekterna av 2008 års avskjutning på björnstammen i de kringliggande områdena.
I det sydliga studieområdet sköts 13 procent björnhonor under 2008. Modellerna visar att brytpunkten ligger runt åtta procent i denna del av landet. Skjuter man färre honor ökar stammen och fler så minskar den.
Helt avgörande
Vi vet inte allt och detta rör sig om modeller, men dessa visar att andelen honor som skjuts under jakt är helt avgörande för stammens utveckling.I delar av mellersta Sverige har man en högre honavskjutning än brytpunkten och då finns en stor sannolikhet att stammen minskar, säger Richard Bischof.
Resultat från björnobsen 19972007 visar att stammen i Dalarna inte har någon ökning, till skillnad från de flesta andra områden i Sverige, vilket stödjer resultaten från modellerna.
Han är noga med att påpeka att det kan finnas starka önskemål om att minska björnstammen i vissa områden och att han inte har synpunkter på detta. Forskarna är i stället intresserade att hitta ett instrument som kan vara till hjälp för de som förvaltar björnstammen.
Om stammen inte ska minska i mellersta Sverige bör avskjutningen av honor ligga kring åtta procent. Och det är viktigt att man hela tiden undersöker vilka effekter en viss avskjutningsnivå fått, säger han.
Kan skjuta mer i norr
Enligt undersökningen kan man i norra Sverige skjuta något fler honor. Men där är osäkerheten i resultaten större och avser endast det undersökta området. Forskarna är därför försiktiga i sina bedömningar men menar att brytpunkten för när stammen ökar eller minskar där ligger kring tio procent.
Dagens avskjutningsnivåer i norra undersökningsområdet ligger lägre än detta.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.








