Arbetsgrupp ska mota grågäss

Grågässen har ökat kraftigt i antal. Betande grågäss kan orsaka stora skador på växande grödor och därmed ekonomiska förluster för lantbruket. En arbetsgrupp har nu bildats för att ta fram åtgärder för att minska gässens framfart på odlingsmarken kring Sörfjärden utanför Eskilstuna.

Stora flockar med grågäss som livnär sig på spillsäd under flyttperioden söderut är numera en vanlig syn i Sörmland. Vid de senaste årens gåsräkningar har den totala populationen i Sverige uppskattats till cirka 200 000 individer.
Under jaktåret 2006-2007 fälldes, enligt Jägareförbundets viltövervakning, cirka 8 300 grågäss. Grågåsstammen bedöms nu vara så stark att en utökad jakttid är motiverad.
Olägenheterna för lantbruket i Mellansverige inträffar dels under vårens flyttsträck, dels under ruggningsperioden på försommaren då gässen vandrar ut på fälten nära sina häckningslokaler för att söka föda.
I början av december samlades representanter för länsstyrelsen i Södermanland, Viltskadecenter på Grimsö, LRF, Naturskyddsföreningen och ornitologerna i Eskilstuna och Strängnäs samt Jägareförbundet för att gå igenom hur den lokala skadebilden runt Sörfjärden i Mälaren ser ut och diskutera vad som kan göras för att minska skadorna.
Mötet ägde rum på fältstationen Rördrommen, med utsikt över både åkermark och vidsträckta vassbälten i Sörfjärden. Hittills har jordbrukarna i området framför allt provat skyddsjakt, gåsstängsel och skrämselåtgärder.

Flyttar problemen
Mikael Hake från Viltskadecenter förmedlade erfarenheter från försök med viltåkrar för gäss vid Tåkern. Fördelen med viltåkrar är att gässen erbjuds ett alternativ där de kan beta i lugn och ro och förhoppningsvis lämna åkermarken i fred.
Detta i motsats till skrämselåtgärder, som har en tendens att bara flytta problemen till grannens mark. Valet av växtmaterial på viltåkern bör ske dels med utgångspunkt från när under säsongen den ska göra nytta, dels vad som är attraktivt och smakligt för gässen. I ett försök vid Tåkern visade sig cikoria kunna dra till sig gässen.
Resultatet från mötet blev att en arbetsgrupp bildades. Gruppen ska kartlägga betesskadornas omfattning kring Sörfjärden och ta fram konkreta förslag till insatser för att förebygga desamma. Viltåkrar, skyddsjakt och engagemang av jägarna i området finns med som tänkbara åtgärder.
Arbetsgruppen förväntas presentera förslag inför nästa års gåsinvasion i Sörfjärden.
Lars Ödman

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev