Arkivbild: Jan Henricson

Kraftig minskning av rovdjursdödade får

I Norge har förlusterna av får till stora rovdjur minskat med mer än 50 procent under den senaste tioårsperioden, rapporterar Miljødirektoratet.

Anledningen till minskningen är både att det har varit en nedgång i antalet rovdjur och att den differentierade förvaltningen fungerar, anser Ellen Hambro, direktör på Miljødirektoratet.

– Jakt och skyddsjakt har koncentrerats till områden där fårnäringen har företräde, och i förvaltningszonerna för rovvilt har man anpassat sig genom jakt i förebyggande syfte, säger Hambro.

2017 betalades det ut 46,3 miljoner norska kronor i ersättning för drygt 18.000 rovdjurstagna får och lamm.

Årligen betalas mellan 51 och 65 miljoner kronor ut för konfliktdämpande och förebyggande åtgärder i rovviltsområden.

Järven är den art som orsakar flest förluster av får i landet, skriver Miljødirektoratet.

Antal rovdjursdödade får och lamm som myndigheterna i Norge lämnat ersättning för år 2006-2017. Källa: Miljødirektoratet

Antal rovdjursdödade får och lamm som myndigheterna i Norge lämnat ersättning för år 2006-2017. Källa: Miljødirektoratet

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev