Varg sköts i Dalarna

En stor varghanne har skjutits när den attackerade en gråhund i Lima, Dalarna. Även hunden avled av skadorna den ådrog sig vid attacken.

Det var på lördagen som Västra Ärnäs jaglag gav sig ut på älgjakt. Gråhunden Arrak tog upp ko med tjur och en passkytt fällde tjuren. Hunjden fortsatte med kon och det blev fast ståndskall inne i såten.

När hundföraren närmade sig ståndskallet upplevde han att hundens skall blev oroligt och gällt. När han kom fram ståndplatsen såg han hur en varg attackerade den sexåriga hunden.

Hundföraren sköt då ett skott mot vargen, som skadad försvann från platsen. Vargen gick sedan på en passkytt som kunde avliva djuret några hundra meter från den första skottplatsen.

Arrak avled av skadorna han ådrog sig vid attacken.

Det finns ingen misstanke om att jaktbrott har begåtts när vargen sköts.

I området har två hundar dödats av varg den gångna hösten. Den skjutna varghannen var mycket stor och vägde 55 kilo, uppger Dalarnas Tidningar.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst