Såg varg med hare i munnen intill gårdstomt

Pertti Putkonen i Angmora i Stockholms län hade på torsdagsförmiddagen närkontakt med en stor varg från Rialareviret. Händelsen inträffade när han var ute på gårdstomten.

Pertti Putkonen var ute cirka 08.30 och höll på med bilen, han hade med sig sin snart sex månaders jämthundshane som brukar sitta på jordkällaren och spana. Plötsligt hörde han hundskall som inte lät som vanligt.

Jag tittade upp och kollade åt vilket håll han skällde. Vi har ett öppet fält framför huset som är cirka 300 till 500 meter brett och en kilometer långt. Från vänster kommer det ett djur som jag tog för givet att vara en galt. När den kom närmare tyckte jag den hade konstigt huvud och började titta vad den skulle hitta på. Sen såg jag att det var en varg med en hare i munnen, berättar han.

 

Hunden rusade ut

När vargen var cirka 100 meter från valpen kunde hunden inte hålla sig utan rusade ut på åkern efter vargen.

Jag blev livrädd att vargen skulle släppa haren och ge sig på hunden. Jag sprang ut, skrek och viftade med armarna. Vargen stannade, vände sig mot mig och hunden och lunkade sedan iväg över åkern. Valpen tittade på mig, så började jag springa åt andra hållet och då ville han ta fast mig i stället, så jag fick tag på honom. Naturupplevelse med råge en halvtimme från Stockholm, konstaterat Pertti Putkonen.

Han upplevde vargen som mycket stor och tror att det var alfahannen i Rialareviret han såg.

Men nog trodde jag att vargar var mer skygga än så här, säger Pertti Putkonen.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst