Hund vargdödad i Stockholms län
En wachtelhund har dödats av varg i Rialareviret, Stockholms län.
Hunden attackerades när det rastades ett par kilometer norr om Riala på fredagskvällen. När hundägaren Johan Hellström skulle sätta in wachteln i bilen tog den plötsligt upp en hare och började driva.
Efter en minut hörde jag två skall och sedan något som lät som ett hundslagsmål cirka 70 meter framför mig. Sedan blev allt tyst, berättar Johan Hellström.
Han trodde att den femåriga wachteln hamnat i slagsmål med en annan hund.
Jag bara väntade på att han skulle komma tillbaka, men det gjorde han inte, säger Johan Hellström.
Resultatlöst sökande
När en timme gått började Johan misstänka vad som hade hänt. Han åkte hem och hämtade pannlampa för att söka efter hunden, men hittade inget. Morgonen efter var han åter på plats tillsammans med en kompis som spårade i lina med sin stövare. Drygt 500 meter från platsen där hunden attackerades markerade spårhunden kraftigt.
Efter ett tag började stövaren att krypa. Då hittade vi njuren från min hund. Strax därefter hittade vi svansen och fästinghalsbandet från hunden. Det var de enda resterna som återstod av min duktiga jaktkompis, säger Johan Hellström.
Flera vargar
Två av länsstyrelsens besiktningsmän har varit till platsen och man är övertygade om att flera vargar dödat och ätit upp hunden.
Wachteln var enda hunden i familjen Hellström och nu vågar man inte skaffa en ny jakthund på grund av vargarna i Rialareviret.
Jag älskar att jaga med hund, men vågar inte längre släppa en hund lös i de här trakterna. Hundjakten är helt förstörd här på grund av vargarna. Vi kommer förmodligen att köpa en ny hund, men då blir det nog en sällskapshund, säger Johan Hellström.
Rialareviret, mellan Norrtälje och Åkersberga är bara omkring 20 000 hektar. Alfahannen i reviret härstammar från det så kallat genetiskt viktiga vargreviret i Galven, Hälsingland. I våras konstaterades föryngring med minst fyra valpar i reviret.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.





