Ingen varg i Jämtland?
Ska vi ha rennäring i Jämtland så är det svårt att ha varg här, säger Peter Eriksson i Jägareförbundets styrelse. Men han ser ingen motsättning mellan sitt uttalande och förbundets rovdjurspolicy.
![]() Peter Eriksson |
Jag ställer mig bakom förbundspolicyn fullt och fast. Men de flesta jägare vill inte ha varg på sitt område eftersom de ställer till problem för hundarna och det fungerar ju inte med varg i renskötselområdena, säger Peter Eriksson som dessutom sitter i Jämtlands läns viltförvaltningsdelegation och i Jägareförbundet Mitt Norrlands styrelse.
Vårt huvudmål är att komma ner till max 150 vargar (15 revir) i landet. Sedan kan man titta på hur de fördelas över landet.
I Jämtland fanns i höstas 2025 vargar, sedan dess har åtta skjutits under skyddsjakt. Det finns ett revir och just där bedrivs inte rennäring.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.