Förbundet deltar på Dalarnas jaktmässa

Dalarnas jakt- och fiskemässa arrangeras på Orsa Grönklitt 1415 augusti. Jägareförbundet Dalarna deltar som mässpartner och alla medlemmar i Jägareförbundet Dalarna får 20 kronor i rabatt på inträdet mot uppvisande av giltigt medlemskort.

Vid mässan kommer parkeringen nedanför Björnparken fyllas med drygt 100 utställare och ett stort antal aktiviteter, fler än någonsin förut. Det blir Big Five, lerduveskytte, bågskytte, yxkastning, flugbindning, spöbyggnation, med mera.

Det blir även provkörning av fyrhjulingar och fyrhjulsdrivna bilar på terrängbana.
I Rovdjurscentrum blir det seminarier av hög klass. Här berättar Rasmus Boström om sina erfarenheter från björnjakter och fiskegurun Gunnar Westrin visar film och bilder på temat Öringen i mitt liv.

Seminarier och prova-på
Jägareförbundet står för horn- och kraniebedömning (björn). En tipspromenad med fina priser att vinna för den kunnige kommer att finnas. Återkommer gör också den radiostyrda björnen som man kan testa sin hund på.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev