Inget höjt skydd för isbjörnen

CITES är en internationell konvention med syfte att reglera handeln med utrotningshotade vilda djur. Nyligen höll den sitt medlemsmöte där man fattade beslut om handelsrestriktioner för olika arter. USA hade ett kontroversiellt förslag i vilket man föreslog ett handelsförbud för isbjörnsprodukter.

Motiveringen bakom förslaget var att klimatförändringen på sikt kan leda till ett minskat livsområde för isbjörnen och därmed försämrad bevarandestatus. USA:s förslag förkastades med hänvisning till att handeln inte utgör ett hot mot isbjörnen, samt att ett förbud hade haft negativa effekter för inuiterna.

Om förslaget hade gått igenom kunde det ha skapat ett prejudikat där farhågor om eventuella effekter av klimatförändringen kunde användas för godtyckliga begränsningar i jaktutövningen.
Den inflammerade debatten kring handeln med elefantbetar och bevarandet av elefanter. Förslaget om att tillåta handel i vissa länder förkastades av ideologiska skäl eftersom det inte baserades på vetenskaplig fakta.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev