”SNF ska godta beslut på 210 vargar”

Svenska Naturskyddsföreningen, SNF, ska godta riksdagsbeslutet om 210 vargar och i fortsättningen hålla sig till vetenskapliga fakta i vargfrågan.
Det menar en styrelseledamot inom Naturskyddsföreningen i Uppsala län som nu skickat en motion till föreningens riksstämma.
Naturskyddsföreningen har hittills inte visat någon förståelse för de skador och det trauma som vargarna orsakat, framhåller styrelseledamoten i Uppsala län.
Motionären framhåller vidare att Naturskyddsföreningens arrogans som ibland visats i vargfrågan leder till bristande förtroende hos personer i beslutande ställning och stöter troligen stora delar av landsbygdsbefolkningen.
Fyra yrkanden till stämman:
Att Naturskyddsföreningen godtar riksdagsbeslutet om 210 vargar som en kompromiss och inväntar en utvärdering av beslutet.
Att Naturskyddsföreningen i fortsättningen håller sig till vetenskapliga fakta som grund för uttalandena i vargfrågan.
Att man i vargfrågan möter andra människor och organisationer utan populistiska utspel men i stället i en sansad ton och med respekt för oliktänkande.
Att Naturskyddsföreningen verkar för en minskad klyfta mellan stads- och landsbygdsbefolkningen.
Yrkar på avslag
Svenska Naturskyddsföreningens styrelse delar inte motionärens syn att föreningen inte visar förståelse för de problem som rovdjuren kan orsaka samt att den debatt som varit efter licensjakten på varg visar att Naturskyddsföreningen har ett starkt stöd för sin uppfattning bland väldigt stora grupper i samhället och inte alls bara i städerna.
Man vill därför att motionen första yrkande därför ska avslås men att styrelsen ska fortsätta arbeta i enlighet motionärens andra, tredje och fjärde yrkande.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.









