Förbundet nekas jaktkortsregistret
Sedan 1940-talet har Jägareförbundet haft tillgång till uppgifter ur Jaktkortsregistret. Men nu nekar Naturvårdsverket förbundet att få ut uppgifter.
Det är oroväckande och mycket förvånande, säger generalsekreteraren Håkan Weberyd.
Från 1940-talet fram tills ansvaret för Jaktkortsregistret flyttades till Naturvårdsverket år 2001 skötte Jägareförbundet registret.
Redan för åtta år sedan vägrade Naturvårdsverket att lämna ut uppgifter och hänvisade till sekretessbelagda uppgifter, samma regler som nu. Detta beslut överklagades till Kammarrätten som menade att Jägareförbundet, med sitt allmänna uppdrag, skulle få ut den information man behövde.
Under 50 år
Håkan Weberyd. |
Sedan dess har förbundet fått ut de uppgifter man har velat ha.
Vi har under drygt 50 års tid visat att vi kan hantera uppgifterna i enlighet med gällande lagstiftning . Inte en enda gång har vi misskött oss, säger Håkan Weberyd.
Jägarnas riksförbund har däremot vägrats tillgång till Jaktkortsregistret. Detta föranledde att den mindre jaktorganisationen överklagade beslutet ända till Regeringsrätten.
Strax innan årsskiftet beslutade Regeringsrätten att Jägarnas riksförbund inte skulle få tillgång till registret.
Naturvårdsverket säger nu att denna dom är prejudicerande och därför ska vi inte få ut några uppgifter. Men det är en märklig tolkning, säger Håkan Weberyd.
Prövas särskilt
Orsaken till att Naturvårdsverkets tolkning är märklig är att varje fall av utlämnande av sekretessbelagda uppgifter ska prövas särskilt.
Vi ska inte behöva jämföras med Jägarnas riksförbund.
Får vi inte tillgång till registret blir det svårt för oss att uppfylla vårt allmänna uppdrag. Exempelvis skickade vi ut information om säkrare jakt till alla jakt-kortslösare. Detta blir i så fall omöjligt i framtiden.
Tappa medlemmar
Håkan Weberyd påpekar också att Jägareförbundet riskerar att tappa medlemmar, vilket också påverkar möjligheterna att få ut jaktetiska värderingar och information till Jägarsverige.
Det är fel att jämställa Jägarnas riksförbund med Jägareförbundet i detta sammanhang, säger Håkan Weberyd.
Kammarrättens utslag kommer inom några veckor.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.


Håkan Weberyd.






