SMS-tjänst rosas av Värmlandsjägarna

Det blev succé för det SMS-system som togs fram av Jägareförbundet Värmland och som användes av länets lojägare vid årets jakt.

Vi har bara fått positiva reaktioner och det har verkligen fungerat bra, säger Lennart Johannesson, initiativtagare till systemet och ordförande för Jägareförbundet Värmland.

188 lojägare hade registrerat sig för tjänsten vid årets lodjursjakt. De fick sedan ett SMS om skjutet lodjur sekunderna efter att ett lodjur fällts. En annan fördel med SMS är att meddelandena kan gå fram, trots att det är dålig mobiltäckning.

SMS-systemet kommer användas för kommande jakter på stora rovdjur i Värmland. Flera jägare från andra län har hört av sig och uppmanar nu fler länsstyrelser i landet att börja använda sig av SMS-tjänsten.

 

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev