Vargskelett ska underlätta framtida forskning
Nu har de skjutna vargarna anlänt till Naturhistoriska riksmuseet i Stockholm. Här dokumenteras de och prepareras för att skeletten ska kunna bevaras.
Skeletten tillförs de vetenskapliga samlingarna och blir på så sätt tillgängliga för framtida forskning. I museets samlingar finns redan skelettdelar från 240 vargar, varav 182 från Sverige. Den äldsta är från år 1829.
Det vi nu gör med dessa vargar är att alla delar prepareras, rengörs och torkas så att det bara är skelettet kvar, berättar Peter Mortensen, konservator vid Naturhistoriska riksmuseet.
Sjukdomsförändringar
Genom att studera skelett från vilda djur går det att se till exempel skador och sjukdomsförändringar till följd av till exempel inavel.
Det nya materialet ger ett statistiskt säkrare underlag för bedömningar av hur vanliga skelettförändringar är i den svenska vargstammen, säger Per Ericson, forskningschef vid Naturhistoriska riksmuseet.
Genom jämförelser med äldre museimaterial får vi också information om olika förändringar ökar eller minskar i frekvens.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.








