Hastighetsbegränsning dröjer på olycksväg

Ännu har inte Trafikverket beslutat att sänka hastigheten längs den del av väg 195 norr om Habo där en ansamling av älg uppehåller sig. Istället förlitar man sig tills vidare på att varningsskyltarna för älg som finns på platsen sedan tidigare ska ha effekt.

 

Viltvårdare i trakten har slagit larm om de många älgar, uppskattningsvis mellan 30 och 40 djur, som uppehåller sig intill länsvägen. De har lockats dit av mängder av spillpotatis i en potatisodling samt en rapsåker med attraktivt bete.

Olyckligtvis finns åkrarna på ömse sidor om vägen, vilket gör att djuren går där emellan och flera älgolyckor har inträffat de två senaste veckorna.

På Trafikverket uppger trafikingenjör Sylvia Seroka-Miszcuk att frågan om en tillfällig hastighetsbegränsning diskuteras, men att något beslut ännu inte har tagits.

Det är inte så enkelt som att sätta upp ett par 50-skyltar och räkna med att det ska ha effekt. Så är långt ifrån alltid fallet, säger hon.

Man har emellertid sett till att de älgvarningsskyltar som finns på platsen sedan tidigare nu är ordentligt uppsatta.

 

Läs mer:

Stor älgsamling påtaglig trafikfara

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Samtidigt på JaktPlay