Hamiltonstövare attackerad av varg i Värmland

Under måndagen attackerades Rolf Johanssons hamiltonstövare av varg under jakt utanför Likenäs i norra Värmland. Hunden kom undan svårt biten, men med livet i behåll.

 

Det var under harjakt vid lunchtid på måndagen som Rolf Johanssons hamiltonstövare blev vargbiten.

Hon var aldrig längre bort från mig än 400 meter. Hon hade fått ett nytt upptag och började plötsligt skälla väldigt konstigt, så jag förstod att det inte var hare utan något annat. Efter en stund skrek hon till och några minuter senare kom hon tillbaka till mig, med ett rejält bett över rumpan och ryggen, berättar Rolf Johansson.

Det var två djupa sår, vargen hade nästan bitit igenom, men lyckligtvis uppstod inga skador på tarmkanalen.

 

Fastställt att det var varg

Hunden fördes till Torsby veterinärstation där hon syddes och fick stanna kvar till idag, tisdag.

Först trodde vi att det kunde vara ett lodjur som attackerat hunden, men såväl veterinär som besiktningsperson konstaterade att detutan tvekan var varg, säger Rolf Johansson.

Efter att ha jagat i området i nästan tre decennier överväger han nu att sluta med jakten.

Jag har jagat här sedan 1984, men stövarjakten håller på att dö ut. När jag började var vi ett tiotal stövarjägare här, men nu är jag ensam kvar, säger Rolf Johansson.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst