Få läkare följer lagen om anmälningsplikt

En 49-årig man som misstänks för mord uppsökte psykvården vid upprepade tillfällen. Trots detta blev han inte fråntagen sina vapen eftersom läkarna inte följde lagen och anmälde mannens olämplighet att inneha vapen till polisen, rapporterar Nerikes Allehanda.
I Sverige har läkare skyldighet enligt lag att anmäla patienter som är olämpliga att inneha vapen. Anmälningsplikten omfattade fram till 2006 endast psykisk sjukdom, men utökades då till att även omfatta till exempel demens, synrubbningar och neurologisk sjukdom. Det är dock väldigt få sådana anmälningar som görs.
Detta faktum aktualiseras i dagarna under en mordrättegång i Örebro. Där står en 49-årig man åtalad för mord på en tidigare arbetskamrat. 49-åringen, som tog antidepressiv medicin efter kontakt med psykvården, misstänks för att ha använt ett av sina jaktvapen när han sköt sin tidigare kollega till döds på dennes arbetsplats i maj i år.
Vapen borde ha beslagtagits
Om vården följts lagen och anmält 49-åringens instabila psykiska hälsa till polisen hade hans vapen varit beslagtagna innan mordnatten, skriver Nerikes Allehanda.
Läkarna har anmälningsplikt, och om en läkare anger att en person är olämplig vapeninnehavare tar vi det på största allvar. Då omhändertar vi vapnet omedelbart, säger Christer Hjärtmyr, chef för Örebropolisens tillståndsenhet, till Nerikes Allehanda.
Men 49-åringen anmäldes alltså aldrig, enligt Hjärtmyr.
Varför vården gjort den bedömningen får vården svara på. Om en läkare kontaktat oss hade den misstänkte inte haft kvar sina vapen.
Gunnar Hägglund, enhetschef på akutpsyk, har avböjt att kommentera fallet.
Christer Hjärtmyr pekar på att länge varit ett problem att läkare inte anmäler patienter som anses olämpliga att inneha vapen.
Vi har 19.000 vapeninnehavare i Örebro län. En del av dem besöker sjukvården, men vi är inte ens uppe i 25 anmälningar i år. Det är ett problem, och läkarna ser det som ett problem att anmäla eftersom det kan störa relationen med patienten, säger Hjärtmyr till NA.
”Läkarna blir indirekt medskyldiga”
Jägareförbundets jurist Ola Wälimaa är starkt kritisk mot att frågan inte tas på större allvar av läkarkåren och Socialstyrelsen.
I det här fallet har läkarna struntat i lagen, vilket är under all kritik. Genom att underlåta att anmäla blir de indirekt medskyldiga till händelser av det här slaget. Om man verkligen vill komma åt olämpliga vapeninnehavare är det här ett bra verktyg. Det är självklart att läkare anmäler patienter som inte längre är lämpliga att inneha körkort. Därför är det väldigt märkligt att man inte kan följa lagen i det här avseendet, säger Ola Wälimaa.
Konstanta siffror
I Svensk Jakt nr 11 berättade Lars Bjöhle, verksamhetsansvarig på Rikspolisstyrelsens vapenavdelning, att man inte ser någon ökning av antalet anmälningar, trots lagändringen 2006.
Jag tror att siffrorna är ganska konstanta, vi har i alla fall inte fått några signaler om att antalet anmälningar ökar, säger Lars Bjöhle.
Men varken polisen eller Socialstyrelsen vet säkert hur situationen ser ut. Den senaste genomgången gjordes 2006 av Socialstyrelsen och den visade att läkare sällan anmäler att patienter är olämpliga att inneha vapen.
Sedan dess det kommit nya direktiv och Socialstyrelsen har också tagit på sig ansvaret för uppföljning av kartläggningen, men inget har hänt.
Det har inte gjorts någon ytterligare kartläggning eller uppföljning och det finns i dagsläget inga planer på det, men det kan ju aktualiseras längre fram, säger Karl-Otto Svärd som är inspektör på Socialstyrelsen och som var med och gjorde den förra kartläggningen.
”Frågan är dåligt hanterad”
Lars Bjöhle är inte nöjd med hur Socialstyrelsen har hanterat frågan.
Vi upplever inte att de lagt något krut på det. Jag tycker frågan är dåligt hanterad, säger han.
Just nu pågår en översyn av vapenlagstiftningen, vilken Lars Bjöhle hoppas kommer att ge polisen ökade befogenheter.
Det finns ett förslag att polisen ska få utökade möjligheter att ta in uppgifter från sjukvården, kriminalvården och socialtjänsten både då det gäller ansökan om vapenlicens och återkallande, säger han.
Lars Bjöhle vill se tydligare regler:
I dag är vi lite i händerna på läkarna och det krävs ju till och med medgivande från patienten för att vi ska få ta del av uppgifterna. Det är klart att man ofta inte är positiv till det när man förstår att man riskerar att förlora sina vapenlicenser, säger han.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.