Björn bankade på ytterdörr
En ovanligt närgången björn bankade på en ytterdörr natten till söndagen.
Det var strax efter midnatt som Kerstin Hådell hörde steg utanför fritidshuset i Lennheden, Dalarna.
Min man Lars sov i husvagnen ute på gården så jag var ensam i stugan då jag hörde hur någon gick utanför, berättar Kerstin för Dalarnas Tidningar.
Sedan började det banka på ytterdörren och Kerstin började misstänka att det var något djur som förde oväsen. Trots att bankandet avtog efter en stund hade hon svårt att somna. Efter en lång stund bestämde sig Kerstin för att gå ut till bilen och hämta cigaretter.
När jag kom ut på gården fick jag syn på en björn som stod bara ett tiotal meter ifrån mig. Jag blev livrädd och rusade in i stugan. Jag vågade mig inte ut något mer förrän det blivit ljust, säger Kerstin, som aldrig tidigare sett en björn, till Dalarnas Tidningar.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.