Åtta älgområden för Jönköpings län
Viltförvaltningsdelegationen i Jönköpings län har beslutat att länet ska delas in i åtta älgförvaltningsområden.
Områdena varierar i storlek från 50 000 upp till 200 000 hektar. Tre av dem föreslås vara länsgränsöverskridande och de kan inte fastslås definitivt innan delegationerna i Östergötland, Kronoberg och Västergötland har sagt sitt.
Jägareförbundet hade i sitt förankringsarbete kommit fram till åtta områden, vilket också blev fallet. Jaktvårdskonsulent Tomas Granberg är i stort sett nöjd med indelningen.
I den förankringsprocess vi bedrivit är det här så långt som vi kunnat gå för att tillgodose kravet på att områdena ska vara stora. Som det nu blev tror jag inte att de är för stora. För att lyckas med älgförvaltningen måste det vara en stark lokal förankring, och jag bedömer att vi kan få en sådan med den här områdesindelningen, säger Tomas Granberg.
Älgförvaltningsgrupp
Varje älgförvaltningsområde ska ledas av en älgförvaltningsgrupp som ska bestå av sex ledamöter, tre från jägarsidan och tre från markägarintresset. Markägarna tillsätter ordföranden, vilken har utslagsröst i lika röstetal.
Gruppens beslut är rådgivande. Slutligen är det viltförvaltningsdelegationen under länsstyrelsen som har avgörandet i sin hand.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.








