Småviltjägarna i Norrbotten får beröm
I höstas skärpte Länsstyrelsen i Norrbotten kraven på småviltjägarna.
Efter jakten får jägarna beröm för den förbättrade viltrapporteringen, uppger Sveriges Radio P4 Norrbotten.
Inför jakten 2010 skärpte länsstyrelsen kraven på jägarna avseende viltrapporteringen. De som inte hade rapporterat in vad de skjutit skulle inte få jaga. Efter skarpa protester tvingades dock länsstyrelsen backa på det kravet. Slutresultatet blev istället att jägare som inte rapporterat fick vänta med jakten en vecka.
Nu får jägarna beröm av länsstyrelsens jakthandläggare Roland Saitzkoff:
Efter tumultet i höstas har det varit jättebra. Det har varit väldigt hög frekvens på viltrapporteringen, det är bara någon enstaka procent av de lokala jägarna som inte rapporterat, säger Roland Saitzkoff till Sveriges Radio P4 Norrbotten.
Efter jägarnas återrapportering konstaterar länsstyrelsen att höstens jakt tycks ha gått ganska bra.
Det verkar som att jägarna har haft större framgång hösten 2010 än året innan, det fanns mer fågel, menar Roland Saitzkoff.
Inför 2011 års jakt kommer de skärpta kraven att finnas kvar. Exakt hur det kommer att se ut är ännu oklart, men enligt Sveriges Radio P4 Norrbotten kommer någon slags repressalie att finnas kvar för de jägare som inte viltrapporterar.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.









